Değer vermek

Oturup hiç neden ”bu şekilde” hissettiğinizi sorguladınız mı? O ya da bu kişi tarafında ”bir şekilde” değersiz hissettiğiniz zamanlar olmuştur. Sorgularsınız, kendinizle çatışırsınız, üzülürsünüz, anlam veremezsiniz ya da umursamamayı tercih edersiniz.

Hayalkırıklığının en büyük tetikleyicisi değersiz hissetmektir. İnsan yerine koyulmadığınızı, sevgi göremediğiniz, başarınızın karşılığını anlamadığınız durumlarda oluşan bu ruh halinin aslında tam olarak çıkış noktası başkalarının davranışlarının sonuçları değil, o kişiyi sizi değersiz hissettirebilecek konuma getiren sizsinizdir.

Olduğu gibi kabul et olduğu gibi davran

Hayatınıza biri giriyor, hisleriniz yüzünden at gözlüğü takmaya başlıyorsunuz. Karşı taraf normalde asla hoşlanmayacağınız şeyler yapsa da bunları kabullenmeye başlıyorsunuz, alttan alıyorsunuz. Her şey üst üste biniyor, sizden geriye bir şey kalmayana denk elinizdeki her şeyi karşı tarafa veriyorsunuz. Karşı tarafın size karşı onlarca yanlışı olmasına rağmen onu değiştirebileceğinize ya da bu şekilde kabullenebileceğinize inanıyorsunuz. Ama yahu, yok mu bunun bir sınırı? Sırf bir şeyler hissediyorsunuz diye karşınızdakinin sizi ezip geçmesine sonra da ”Değer görmüyorum.” diye ağlanmaya ne gerek var? Öyle ya da böyle, kendinize verdiğiniz değerin en minimum halini bile size vermeyen insanların hayatınızda işi ne?

Taviz verme yontul

“İlişkilerde asla kendi kişiliğinizden ödün vermemeniz gerekiyor.” tarzı radikal laflarla karşınıza gelmeyeceğim fakat “Olduğunuz kişiye sıkıca bağlanıp azıcık da olsun yontulabilirsiniz.” düşüncesine sığınacağım. Biriyle iletişim ve etkileşim kurmanın temelinde karşı tarafa olan ihtiyacınız, karşı taratan beklentileriniz ve aruzlarınız yatar. Bu noktada herhangi bir şekilde iletişiminiz olan birine karşı değer vermemeniz söz konusu değildir. Soyut bir şekilde büyüklüğü, önemi ya da amacı değişse de günün sonunda doğanızdan kaçamazsınız.

İletişim başlar, değer kavramı ortaya girer ve bunun çevresinde ilişkinin temelleri şekillenir. Karşınızdakiyle tanışmaya başlarsınız ve akıl sağlığınız yerindeyse empati gibi küçük dokunuşlarla iletişimi güçlendirirsiniz. Karşınızdakini etkileyebilecek durumlarda dikkatli davranırsınız, bilinçli hareket edersiniz, elinizden geldiğince kırıp dökmemek için çaba sarf edersiniz. Kendinizden kişiliğiniz konusunda bir taviz vermeden sadece yontulursunuz çünkü ilişkilerin temelinde zaten yontulmak ve şekillenmek yatar. Kimden toptan değişmesini isteyemezsiniz.

Toptan eleştiriyorum

Gerek arkadaşlık ilişkileri olsun gerek romantik ilişkiler, bir süre her şey güllük gülistanlık gittikten sonra yılın geri vitesini yapıp değersiz hissettiren tüm insanları kınıyorum. Evet her ilişkide muhakkak bir menfaat söz konusu olabilir fakat menfaatimiz bitse bile geçmişe olan saygımızdan ya da en azından ”düşünceli ve iyi” bir insan olmamızdan karşımızdakini değersiz hissettirmemek hepimizin en büyük sorumluluğu. Kalp kolay kırılıyor fakat ilişkiler çok zor kuruluyor.

Bana kalırsa kendinden ödün vermeyip ilişki içerisinde deyim yerindeyse kafasına göre takılan insanlar zaten kişiliğini oturtamamış bireylerdir. Sevgi olgunluk ister. Sevip sevilebilmek, biriyle ilişki kurup devam ettirebilmek olgunluk ister. Kendi ayaklarının üstünde durabilen bir insan sevebilir ancak zaten. Diğer türlü yalandan sevip değer veriyormuş gibi davranmak hem düzenbazlık hem de yangından mal kaçırır gibi oldu bittiye getirmekten başka bir şey değildir.

Asıl suç bizde

Bahsettiğim gibi, eğer biri size saygılı davranmıyorsa tepenize çıkarmanın pek de bir manası yok. Günün sonunda siz kendinizin hoşnut olmadığı durumları ifade etmezseniz baştan karşınızdakine yalan söylemiş oluyorsunuz. Haliyle karşınızdakine ekstra uyum sağlayıp benliğinizi kenara koyduğunuzda da kabak başınızda patlıyor. O insanın davranışları ağır gelmeye başlıyor, canınız sıkılıyor ve değer görmüyormuş gibi hissediyorsunuz.

Hassas noktalarda çabalamak, tartışmalarda empati kurmak, zor zamanda destek olmak ve en önemlisi de herhangi bir tür ilişkiyi bitirirken karşınızdakine kendinizi açıklamak verebileceğiniz en kolay değerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram