Kurban rolünü oynamak

Hayatta bir şeylerle baş edemediğinizde kurban rolü yapmak inanılmaz keyiflidir. Bu rolü oynadığınızda adete rüyadaymış gibi hissedersiniz. Hayatınızın ve eylemlerinizin sorumluluğunu söyle bir kenara atıp suçlarınızı o ya da bu nedene bağlarsınız. Yaşadıklarınız hep başkaları yüzünden gerçekleşmiştir ve kötü şeyler hep sizin başınıza geliyordur. Bir suçunuz yoktur yani, kendinize acırsınız.

Venüs kova burcundaymış

Burçlara pek bir ilgim ve inancım olmadı ama bundan yaklaşık bir sene önce bir blogda okuduğum ‘Venüs kova burcunda, kovaların bu dönem hayatları biraz kötü gidebilir.” cümlesi sonucunda bütün dertlerimi bir kenara atamaya kara verip Venüs’ün kovaya gelmesini suçladım. Burcumun gerekliliğiymiş benim kötü hissetmem, zaten istesem de iyi şeyler yapamayacakmışım. Sırf bu kurban rolüne sığınma durumum yüzünden bütünlemelerde efsane göçtüm ama sonuç olarak benim değil Venüs’ün suçuydu.

Perşembe

Bir ara perşembelere takmıştım. Kabul, uzunca bir süre istisnasız her perşembe hastaneye gittim, biriyle tartıştım, hastalandım, derslerim uzadıkça uzadı. Bu da beni haliyle perşembe günü olan kötü olayların suçunu gerçekten günün perşembe olmasına bağlamama yol açtı. Haftada yedi güncük varken benim için mutlaka perşembeleri kötü bir şey oluyordu. Enerjimle kötü olayları çekiyor sonra da bir şeyleri düzeltmek için çabalamak yerine ”Aman bugün perşembe zaten.” diyerek geçiştiriyordum.

Hayat

”Hayat bu olur böyle şeyler.” diyerek suçu hayata da atabiliriz, ”Hayat seçimlerimizin bir sonucu elimizden geldiğince bunu lehimize çevirebiliriz.” diyerek sorumluluklarımızı üstümüze de alabiliriz. Hayat hem sürprizlerle dolu bir oyun tahtası hem de seçimlerimizle şekillenen bir sanat eseri. Belki hak ettiğimiz her zaman yaşayamasak da eylemlerimizin sorumluluklarını aldığımız sürece yaşananlardan ders alıp üzülmek yerine daha yüksek bir bilinç düzeyiyle kendimizi geliştirebiliriz.

Hata yap kurban rolü yapma

Hayatta insanı en kötü duruma düşüren şey yanlış seçimlerin yanlış sonuçlarına katlanmak değil kurban rolü yapmaktır. Frekansınızı bu şekilde düşürdükçe etrafınızda daha olumsuz insanlar birikir. Hayal kırıklıklarımızla, yanlışlarımızla baş ederek kendimize acıyıp başka nedenleri suçlamayı bırakmalıyız.

Genele vurduğumuzda sadece bir güne bir astrolojik olaya değil, etrafımızdaki çoğu insana ve olaya bunu yapıyoruz. Kasıtlı ya da kasıtsız bir suç işlenmiş olalım, bir anda kendimize acıma iç güdümüz devreye giriyor ve teselli aramak, içimizi rahatlatmak için hep bir şeyleri suçluyoruz. Kolaya kaçmak, insan psikolojisinin bir parçası. Kolaya kaçmak, güçsüz ve kendini kurban olarak gören herkesin bir parçası.

Bir takım şeylerle baş edemiyoruz. Bir takım şeyleri umursamak istiyoruz. Bir takım şeyler hep kafamız, bir takım şeyler hep bizimle. Bizi hep bir takım şeyler bitiriyor, bir de kurban rolünü oynamak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram